تولید پروفیل های لانه زنبوری در نرم افزار تکلا استراکچرز

ساخت پروفیل های لانه زنبوری در تکلا هدف از ساخت تیرهای لانه زنبوری این است که این تیرها بتوانند ممان خمشی بیشتری را با خیز و وزن نسبتا کم (نسبت به مقطع مشابه) تحمل کنند. هر چند که با لانه زنبوری کردن تیر، مقاومت خمشی آن افزایش می یابد لیکن باید به کاهش ظرفیت برشی توجه کامل داشت. به عنوان یک قانون طراحی، جان تیر لانه زنبوری در محل نیروهای متمرکز (به خصوص تکیه گاهها) باید توسط ورق جان تقویت شود. ضخامت ورق جان که از یک طرف به جان وصل می شود معمولا در حدود ضخامت جان تیر آهن در نظر گرفته می شود.

 
با توجه به اینکه نرم افزار تکلا بصورت مستقیم دارای ابزاری برای مدلسازی تیرهای لانه زنبوری نیست لذا نیاز است که این نوع تیرها بصورت دستی تولید و استفاده شوند.

یکی از اصولی ترین روشها برای ساخت پروفیل های لانه زنبوری که در این نوشته به آن پرداخته می شود این است که ابتدا پروفیل اصلی (مبنا) خود را انتخاب نموده سپس در کاتالوگ پروفیل ها ارتفاع آن را 1.5 برابر کنیم و در نهایت برش 6 ضلعی آن را بر حسب جداول اشتال انجام دهیم.

به منظور آشنایی با جزئیات مدلسازی مقاطع لانه زنبوری در تکلا به مثال زیر دقت کنید:
مثال: می خواهیم تیر لانه زنبوری CPE200 را بر اساس پروفیل IPE200 تولید کنیم. برای انجام این کار به مراحل زیر دقت نمایید:
1) از مسیر Modeling > Profiles > Profile catalog به کاتالوگ پروفیل ها بروید.
2) در Rule پروفیل های IPE بر روی IPE200 راست کلیک کرده و دستور Copy profile را اجرا کنید تا پروفیلی دقیقا همانند پروفیل IPE200 ایجاد گردد.
3) در پنجره سمت راست و در تب General ارتفاع مقطع IPE200 را از 200 به 300 تغییر دهید (1.5 برابر کردن)
4) در فیلد Profile name نام پروفیل را به CPE200 تغییر دهید.
5) بر روی دکمه Update و سپس OK کلیک کنید و از پنجرۀ محاوره ای Modify profile catalog خارج شوید.
6) تیری را با پروفیل CPE 200 بین دو نقطه دلخواه ترسیم کنید.
7) در نمای رو به جلوی تیر قرار بگیرید.
8) مطابق با جدول اشتال نقاطی را به فاصله h/4 (50میلیمتر) از بال فوقانی و تحتانی تیر ایجاد کنید بطوریکه ارتفاع دو لبه برابر 50 میلیمتر و ارتفاع قطعه برش شش ضلعی لانه زنبوری برابرh  (200میلیمتر) باشد.
9) علاوه بر نقاط قبلی، نقاطی را نیز دقیقا در مرکز جان تیر تولید کنید و همراه با نقاط تولید شده در مرحله 8 به فاصله h/4 در طول تیر کپی کنید.
10) توسط دستور Detailing > Cut part > With Polygon شش ضلعی های داخل جان تیر را بر اساس نقاط ایجاد شده با دقت برش دهید و این برش اولیه را در طول تیر کپی کنید.
11) در صورت نیاز می توانید تیر لانه زنبوری تولید شده را به یک Custom component از نوع Part تبدیل کنید(همراه با سوراخ های شش ضلعی) و در نقاط مختلف مدل استفاده نمایید. فقط در صورت استفاده از این روش باید به طول تیر لانه زنبوری دقت داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید