نحوه اجرا تکلا تحت شبکه

  در هر پروژه ای در نرم افزار تکلا علاوه بر حالت تک کاربره (Single-User) می توان از حالت چند کاربره (Multi-User) نیز استفاده نمود. حالت چند کاربره اجازه دسترسی به مدل را برای چندین کاربر بطور همزمان فراهم می سازد. از این رو چندین کاربر مختلف می توانند بر روی یک پروژه واحد کار کنند و از میزان پیشرفت یکدیگر نیز آگاهی داشته باشند (به شرط انجام عمیات ذخیره سازی). بنابراین در این حالت نیازی به عملیات کپی کردن و تجمیع بخش های مختلف مدل در یک سیستم اصلی نیست ( فازبندی).برای استفاده از حالت چند کاربره بایستی علاوه بر شبکه کردن کامپیوترهای مختلف بر اساس پروتکل TCP/IP سیستم چند کاربره را نیز ایجاد نمود. بخش های مختلف سیستم چند کاربره عبارتند از

 1. کامپیوتر سرور که در آن XS_SERVER.exe اجرا می گردد (برای استفاده از سیستم چند کاربره ضرورت دارد که برنامه جانبی Tekla structures Multi-user server را نصب و اجرا کنید. بهتر است این برنامه با نسخه تکلا هماهنگ باشد. بطور مثال Tekla Structures server 2.3 با نسخه 16 تکلا هماهنگی کامل دارد)
2. فایل اصلی کامپیوتر سرور که مدل اصلی (master model) بر روی آن قرار دارد.
3. کامپیوتر کاربران مختلف که با نرم افزار تکلا در مدل کاری خود فعالیت می کنند.
در مدل چند کاربره هر کاربری بر روی بخش خاصی از مدل کار می کند که به اصطلاح مدل کاری (working model) نامیده می شود. اطلاعات کاربران موجود در شبکه را می توان با طی مسیر Tools > Active Multi-users مشاهده نمود. فعایت تمامی مدل های کاری در یک مدل اصلی (master model) ذخیره خواهد شد. بنابراین هر کاربری پس از اتمام بخشی از کار خود، آن را در مدل اصلی ذخیره می کند تا سایر کاربران شبکه نیز قادر به مشاهده آن باشند.در حالت چند کاربره باید به شماره گذاری ها دقت خاصی داشت که شماره گذاری های کاربران با یکدیگر تداخل نداشته باشد. پیشنهاد می گردد که حتما تیک کنترلی Synchronize with master model را در پنجرۀ Numbering settings فعال نمایید.
پس از ایجاد شبکه بر اساس بر اساس پروتکل TCP/IP و نصب سیستم چند کاربره می توانید مدل جدیدی را باز کرده و تنظیم آن را برروی Multi -user قرار دهید و نام شبکه ایجاد شده که بطور خودکار در لیست Server name درج می گردد را مشخص کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید